Analiza redukcji obostrzeń przy różnych poziomach immunizacji

Poniższe scenariusze analizują wpływ możliwych otwarć placówek i redukcji obostrzeń administracyjnych, dla dwóch poziomów immunizacji społeczeństwa. Immunizację społeczeństwa rozumiemy jako rzeczywistą, skumulowaną liczbę zakażeń w populacji.
Wynika to z różnych wartości parametru „dark figure”, który jest rozumiany, jako stosunek rzeczywistej liczby wszystkich zakażeń do liczby stwierdzonych przypadków.

We wszystkich scenariuszach program szczepień uwzględniony jest w następujący sposób:
• 700-900 tys. osób miesięcznie szczepionych pierwszą dawką szczepionki Comirnaty (Pfizer) odpowiednio w kolejności:
• 660 tys. grupy wiekowej 20+
• 2 300 tys. grupy wiekowej 70+
• 1 900 tys. grupy wiekowej 60+

Dodatkowo uwzględniamy szczepienia pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca na poziomie 830 tys. osób miesięcznie od 15 lutego w grupie wiekowej 20-65. Zakładając 60% skuteczność tej szczepionki oznacza to 500 tys. “skutecznie zaszczepionych” osób miesięcznie.

W analizie uwzględniono wszystkie historycznie wprowadzane obostrzenia i odmrożenia, w szczególności te ostatnie, tj.:
• 27.02 – ograniczenia w woj. Warmińsko-Mazurskim,
• 15.03 – ograniczenia obejmujące 4 kolejne województwa,
• 20.03 – rozszerzenie ograniczeń na cały kraj w szczególności zamknięcie szkół,
• 29.03 – zamknięcie przedszkoli i większości usług.

Wyższy wariant odpowiada niższemu poziomowi immunizacji (ok 25% na 1 marca 2021) a niższy wariant odpowiada wyższemu poziomowi immunizacji (ok 33% na 1 marca 2021). Ostatnie dane wskazują na to, że epidemia rozwija się wzdłuż niższego wariantu.

Przy powyższych założeniach analizujemy sytuację, w której zdejmowana jest część ograniczeń administracyjnych, oraz otwierane są częściowo placówki edukacyjne.

Na poniższych wykresach prezentujemy ilość stwierdzanych przypadków, kumulantę rzeczywistych zakażeń, liczbę osób wymagającą hospitalizacji i przebywających na OIOM oraz liczbę zgonów (jako wartości dzienne oraz kumulantę).

19 kwietnia otwierane są przedszkola oraz klasy 1-3 a następnie:
• 26.04 – powrót do sytuacji z 12.02.2021 roku (linia ciągła),
• 26.04 – powrót do sytuacji z 12.02.2021 roku oraz dodatkowe otwarcie klas 4-8 (linia przerywana).

Powrót do sytuacji z 12 lutego 2021 oznacza otwarcie kin, teatrów, basenów, hoteli itp.

Pobierz wykres w pełnej rozdzielczości

Jak widać na powyższych wykresach, zachowanie części restrykcji administracyjnych powoduje brak gwałtownego wzrostu, mimo hipotetycznego otwarcia klas 4-8. Może to wynikać z faktu wyższej immunizacji w grupie dzieci, niż w całej populacji, co jest spójne z faktem niższej objawowości w tej grupie.