Analiza wrażliwości modelu na parametr „dark figure” oraz wpływ restrykcji

Wszystkie przedstawione scenariusze uwzględniają otwarcie klas 1-3 18 stycznia i dwa etapy redukcji obostrzeń, ogłoszone w lutym 2021:
• 1 lutego: otworzenie galerii handlowych oraz muzeów,
• 12 lutego: otworzenie kin, teatrów, basenów, hoteli, stoków,
W scenariuszach wzięto pod uwagę malejący poziom akceptacji społecznej dla restrykcji administracyjnych.

Dodatkowo pokazujemy predykcje, uwzględniające istniejące restrykcje wojewódzkie oraz predykcje, które uwzględniają, oprócz istniejących restrykcji wojewódzkich, także restrykcje krajowe, planowane na 20 marca. Ostatnie uwzględnione obostrzenia w danym scenariuszu są wprowadzone bezterminowo, co jest założeniem czysto modelowym i w rzeczywistości oczywiście nie będzie mieć miejsca.

Poniższe scenariusze obostrzeń symulowane są w wariantach, zakładających niski i wysoki parametr „dark figure”, który jest rozumiany, jako stosunek rzeczywistej liczby wszystkich zakażeń do liczby stwierdzonych przypadków.

Program szczepień uwzględniamy w omawianych scenariuszach w sposób następujący:
700-900 tys. osób miesięcznie szczepionych pierwszą dawką szczepionki Comirnaty Pfizer) odpowiednio w kolejności:
• 660 tys. grupy wiekowej 20+
• 2 300 tys. grupy wiekowej 70+
• 1 900 tys. grupy wiekowej 60+
Dodatkowo uwzględniamy szczepienia pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca na poziomie 830 tys. osób miesięcznie od 15 lutego w grupie wiekowej 20-65. Zakładając 60% skuteczność tej szczepionki oznacza to 500 tys. „skutecznie zaszczepionych” osób miesięcznie.

Scenariusze rozwoju epidemii, kumulanta zakażeń i udział wersji brytyjskiej przy założonym niskim poziomie immunizacji:

Przedstawiamy 3 scenariusze obostrzeń, które zakładają niski poziom immunizacji (niski stosunek liczby wszystkich zakażeń do liczby stwierdzonych przypadków). Każdy scenariusz obostrzeń jest symulowany na dwóch różnych zestawach parametrów definiujących względną intensywność kontaktów w poszczególnych kontekstach (v1 większa ilość kontaktów w szkole względem ilości
kontaktów w miejscach publicznych; v2 mniejsza ilość kontaktów w szkole).

Założenia dotyczące wariantu brytyjskiego:
• Data zasiewu: 24.12.2020
• Wielkość zasiewu: 20 tys. osób
• Zakaźność względna: 2,1 (zakaźność względną rozumiemy jako wartość, opisującą cechy biologiczne wirusa, wpływającą na szybkość kolonizacji komórek gospodarza)

Poniższe wykresy przedstawiają przebiegi liczby stwierdzonych przypadków, osób wymagających hospitalizacji oraz kumulantę zgonów. Dodatkowo przedstawiamy wykres R-efektywnego oraz udziału w czasie wariantu brytyjskiego i kumulantę rzeczywistej liczby wszystkich zakażeń.

Jak można się spodziewać, silniejsze restrykcje powodują szybsze opadanie przyrostów liczby dziennych przypadków i osób wymagających hospitalizacji, mniejszą liczbę zgonów. Efektem mniejszych restrykcji jest szybszy wzrost liczby osób, które przeszły zakażenie. Jest to konsekwencja
przyjęcia założenia o wyższej immunizacji społeczeństwa.

Co ciekawe, udział wariantu brytyjskiego, który jest ułamkiem obecności w stwierdzonych przypadkach, jest niewrażliwy na wprowadzane restrykcje. Liczba stwierdzanych wariantów wirusa będzie oczywiście różna, ale udział procentowy nie zmienia się.

Pobierz wykres w pełnej rozdzielczości

Scenariusze rozwoju epidemii, kumulanta zakażeń i udział wersji brytyjskiej przy założonym wysokim poziomie immunizacji:

Przedstawiamy 3 scenariusze obostrzeń, które zakładają wysoki poziom immunizacji (wysoki stosunek liczby wszystkich zakażeń do liczby stwierdzonych przypadków).
Założenia dotyczące wariantu brytyjskiego:
• Data zasiewu: 24.12.2020
• Wielkość zasiewu: 30 tys. osób

W porównaniu w poprzednim scenariuszem liczby przypadków, osób wymagających hospitalizacji oraz zgonów, są niższe. Jest to spowodowane przyjęciem wyższej początkowej immunizacji społeczeństwa. Ten parametr wpływa również na szybszy spadek liczby stwierdzanych przypadków dla różnych poziomów restrykcji – w porównaniu do poprzedniej prognozy wygaszenie epidemii ma miejsce w czerwcu 2021.
Wydaje się to być oczywiste – wyższy poziom immunizacji (rzeczywista liczba zakażeń) powoduje silne ograniczenie w rozprzestrzenianiu się epidemii.

Pobierz wykres w pełnej rozdzielczości