Warianty zdejmowania obostrzeń administracyjnych

Poniższa analiza dotyczy wariantów rozwoju epidemii dla prognozy z 9.11. Przebieg bazowy obejmuje wprowadzenie czerwonej strefy na terenie całego kraju 26.10.
Dane obserwowane są zaktualizowane do dnia 18.11. Analiza nie uwzględnia obecnie rozważanych wariantów restrykcji administracyjnych (jak ferie zimowe do 17.01 dla całego kraju czy otwarcia galerii handlowych w okresie przedświątecznym).

Przedstawione warianty dotyczą następujących zmian restrykcji administracyjnych:

– Wykres górny: Przebieg bazowy
– Wykres górny: Przebieg bazowy z tzw. bezpiecznikiem wprowadzonym 7.11
– Wykres dolny: Przebieg bazowy z bezpiecznikiem i powrót do strefy czerwonej 30.11
– Wykres dolny: Przebieg bazowy z bezpiecznikiem, powrót do strefy czerwonej 30.11 i kolejno do żółtej 4.01
– Wykres dolny: Przebieg bazowy z bezpiecznikiem, powrót do strefy czerwonej 30.11 i powrót do obostrzeń wrześniowych 4.01


Pobierz wykres w pełnej rozdzielczości

Na wykresie górnym pierwsza zmiana przebiegu pojawia się 16.11, kiedy to liczba stwierdzonych przypadków przy „bezpieczniku” zaczyna się zmniejszać, w porównaniu do przebiegu bazowego. Jest to widoczny efekt wprowadzenia obostrzeń i jest zbieżny z obserwowanymi danymi.

Przebiegi krzywych przebiegu bazowego oraz bezpiecznika, maja na tyle „klasyczny przebieg”, że nie wymagają dodatkowej analizy. Zgodnie z przyjętymi założeniami modelowania liczba stwierdzonych przypadków będzie szybko spada, po przekroczeniu „górki” i osiąganiu odporności stadnej. W tym wariancie bezpiecznik nie zostaje zdjęty, co jest założeniem czysto modelowym.

Natomiast na wykresie dolnym interesujący „rozjazd krzywych” ma miejsce 9.12 – 10 dni od zdjęcia bezpiecznika i powrotu całego kraju do strefy czerwonej. Obserwujemy wówczas spowolnienie spadku liczby stwierdzanych przypadków. Wydaje się to być oczywiste – model zakłada (i jest to zgodne z tym, co obserwujemy w rzeczywistości), że ok. 10 dni po poluźnieniu restrykcji będziemy notować wzrost stwierdzanych przypadków zachorowań.

12 i 13 stycznia widać największą rozbieżność krzywych, w zależności od wybranego wariantu (wykres dolny).
W zależności od tego, czy 4 stycznia restrykcje wrócą do poziomu strefy żółtej czy do obostrzeń z września (w tym z otwarciem szkół), obserwujemy różnice w tempie spadku liczby nowych przypadków. Najbardziej „dramatyczny” przebieg ma wariant z powrotem do restrykcji wrześniowych – otwarcie szkół powoduje nagły wzrost.

Oczywiście powyższa analiza przebiegów nie uwzględnia szerokiego spektrum możliwych zachowań społecznych, nabytych przez okres pandemii nawyków higienicznych (które w naturalny sposób mogą spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii) czy innych, nie wprowadzanych jeszcze rozwiązań, jak nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 lub nakaz noszenia maseczek w szkole i brak zmian klas czy izolacja osób z grup, które są najbardziej narażone na zarażenie i ciężki przebieg choroby.

Poniżej przedstawiamy przebiegi krzywych dla liczby osób aktualnie hospitalizowanych i przebywających na OIOM (czyli aktywne użycie respiratora). Jak widać na poniższych wykresach, rzeczywiste liczby hospitalizowanych oraz przebywających na OIOM przebiegają poniżej krzywych modelowanych. Jest to związane z faktem, że model był kalibrowany do liczb obserwowanych w momencie, kiedy służba zdrowia dysponowała nadmiarem łóżek oraz respiratorów covidwych.

Pobierz wykres w pełnej rozdzielczości

Pobierz wykres w pełnej rozdzielczości

W analizie przebiegów różnych wariantów zdejmowania restrykcji administracyjnych istotną wartością jest liczba zgonów. Dla analizowanych przebiegów wynoszą one:
– Przebieg bazowy (PB): 95 000
– PB + bezpiecznik: 63 000
– PB + bezpiecznik + czerwona 30.11: 80 000
– PB + bezpiecznik + czerwona 30.11 + żółta 4.01: 88 000
– PB + bezpiecznik + czerwona 30.11 + obostrzenia wrześniowe 4.01: 107 000

Liczby zgonów wynikają wprost z modelu i są kalibrowane do danych rzeczywistych, podawanych w oficjalnych źródłach, które mogą nie uwzględniać wszystkich zgonów, faktycznie spowodowanych przez Covid-19. Kalibracja jest dokonywana w momencie przygotowania prognozy.
Poniższy wykres przedstawia wykres skumulowany dziennych zgonów, w zależności od wybranego wariantu zdejmowania restrykcji.

Pobierz wykres w pełnej rozdzielczości